סוגי מלגזות

מלגזות הן כלי העזר המשמעותי ביותר בכל הנוגע להעמסה, שינוע ופריקה של מטענים, ולכן מהווה הפתרון הטוב ביותר עבור כל מי שמעוניין לשנע מטענים וסחורות למרחקים קצרים.

המלגזות מגיעות במגוון רחב של יכולות הרמה, מידות אורך ורוחב וסוגי הנעה. בהתאם לעומס הרצוי המלגזות מגיעות במגוון רחב של גדלים, כאשר יכולת ההעמסה של המלגזה נעה בין 1-5 טון.

חשוב מאוד שלא לחרוג מעומסי המשקל, המהירות ותנאי השטח המותרים למלגזה – דבר העלול לסכן את המטען והנהג יחדיו.
אי לכך, חשוב להקפיד לבצע מבחני בטיחות וטיפול בזמן, ולוודא כי הנהג הינו כשיר לנהיגה ובעל רישיון מתאים!

ישנם שלושה סוגי מלגזות עיקריים: מלגזות דיזל, מלגזות חשמליות ומלגזות ידניות – אדם הולך.

מלגזות דיזל:

היתרון העיקרי של מלגזת דיזל טמון במנוע הדיזל שלה שהוא בעל עצמה גבוהה, ולכן יכולת ההרמה וההספק של המלגזות הללו אינו משתווה למכשירים מסוגים אחרים.
המנוע העצמתי שלה מאפשר לה להרים ולגרור משאות כבדים ולעבוד תחת כיפת השמיים גם שיש בחוץ תנאים קשים של מזג אוויר.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי קיומו של מנוע דיזל מניח קיום של גזי פליטה, שהם חלק בלתי נפרד מפעולתו של המנוע החזק שגם מרעיש במיוחד.
מסיבה זו, מלגזות דיזל אינן מתאימות לעבודה בתוך שטחים סגורים כמו מחסנים, אלא מיועדות לשטחים פתוחים. מלגזות אלו יהיו לעזר רב בענף החקלאות, בבנייה ובענף התעופה.

נוסף על כך, בגלל גודלה הרב היא מתקשה לעבור מבעד למעברים צרים ותחזוקתה יקרה יחסית בגלל שהיא זקוקה להחלפת מסננים ושמנים אחת לתקופה.

מלגזות חשמליות:

פיתוחה של המלגזה החשמלית נבע מדרישות השוק למלגזה שקטה שאינה מזהמת ומתאימה לעבודה בתנאים מסוימים מאוד.
מלגזה זו פותחה בכדי לאפשר עבודה בתוך מחסן סגור. המנוע החשמלי אינו פולט גזים מזהמים וגם שקט עד מאוד, דבר שמאפשר למלגזה לעבוד ביעילות בתוך מחסן סגור.

העבודה הנקייה של המכשירים הללו הופכת אותם לפתרון האידיאלי עבור מחסנים של סופרים, חנויות חשמל ובעצם של כל חנות כלבו המנהלת מחסן.

בגלל שהיא יחסית קטנה, היא בעלת יכולות תמרון גבוהות יותר ולכן גם עוברת בקלות מבעד למעברים צרים. יתרון נוסף הוא, שבגלל שהמלגזה הזאת איננה זקוקה להחלפת שמנים ומסננים ולכן היא זולה לתחזוקה.
אם זאת, חיסרון שיש לה הוא שיכולת ההרמה והגרירה שלה נמוכה משל מלגזת הדיזל.

מלגזון חשמלי:

מלגזון חשמלי מיועדים להעברה מהירה של משטחים, העמסה ופריקה מאורגנים שהם בעצם הדברים החשובים ביותר בשרשרת האספקה. המלגזון החשמלי מתוכנן בצורה אופטימלית על מנת לבצע את המשימות הללו בצורה יעילה וחסכונית.

המלגזון מיועד לתפקד, מן הסתם, בתוך מבנים במשימות הטענה, העברת מטענים, ממשאית או רכב מסחרי אל תוך המבנה או להיפך. דגש רב הושם על ממדים קומפקטיים ככל הניתן, במטרה לאפשר זריזות ויכולת תמרון גם בתנאי הצפיפות הקיצוניים ביותר ויחד עם זאת מתיימר להציע מקום מרווח ונוח יותר למפעיל, זריזות גבוהה יותר, אמצעי תפעול ושליטה יעילים וארגונומיים יותר, עלויות תחזוקה ותפעול נמוכות יותר.
חסרונו של המלגזון הוא בצורך ברצפה ישרה ללא מכשולים בדרך.

הנקודה החשובה ביותר היא לבחור ציוד איכותי שיכול לשרת את בעלי המחסן לאורך זמן. מומלץ להשוות בין פתרונות מידוף ושינוע, לקבל המלצות מאנשי מקצוע שעוסקים בתחום ולרכוש רק ציוד שמיוצר על ידי חברות מנוסות ובעלות מוניטין. יש להתאים את הציוד לגודל המחסן ולהציב את הנגישות בראש סדר העדיפויות.

בחירת מלגזות בצורה נכונה היא חשובה לצורך שימוש יעיל ואיכותי במלגזות שלכם.

מכיוון שקיימים סוגים שונים של מלגזות, חשוב להגדיר מראש את הדרישות של העסק או המפעל לפני הרכישה.
אם אתם מעוניינים לרכוש מלגזה לעסק שלכם, הנה כמה נקודות חשובות, שכדאי לתת את הדעת עליהם, על מנת להבטיח את הבחירה המוצלחת ביותר.

תנאי השטח ומקום העבודה – אם מדבר בשטח פתוח, כגון חצץ ובוץ – מלגזת דיזל היא המלגזה המתאימה. מלגזת הדיזל היא מאסיבית יותר ולכן מתאימה לתנאי שטח ומזג אויר קשים יותר – כגון גשם, סערות וסופות חול.
אם המלגזה מיועדת לעבודה בתוך מפעל או על משטחים חלקים, יש לבחור במלגזה חשמלית. מלגזת דיזל אינה מיועדת לעבודה בשטח סגור כיוון שנפלטים אדי דלק רבים וכן הם מרעישות הרבה יותר.
במידה ואתם עובדים במקום סגור וקטן כדאי לכם להשתמש במלגזות אדם הולך מכיוון שהתמרון והיכולת לנוע בשטחים צפופים קלה יותר מאשר בעבודה עם מלגזות ממונעות.

תקציב – מלגזות ממונעות והטיפול השוטף בהם יקרות בהרבה ממלגזות אדם, וחברות קטנות שעלות תקציב נמוך יעדיפו להשתמש במלגזות ידניות.

שעות עבודה – ככל ששעות העבודה גדולות יותר, גדלה העדיפות למלגזת דיזל. אם מדובר בחמש שעות עבודה ביום או פחות- אפשר להסתפק במלגזת חשמל.

משקל הסחורה – במידה והמשקלים שאתם צריכים לשנע גדולים כדאי לכם לבחור במלגזה ממנועת. אם זאת, במידה והמשקלים הם לא גדולים במיוחד אתם יכולים להסתפק במלגזות אדם הולך.

עדיין מבולבלים ולא יודעים מה לבחור?

צרו עמנו קשר ונשמח לייעץ לכם את המלגזה המתאימה במיוחד לצורכי העסק שלכם!

shadow